Ice Apples (sold per lb)

Ice Apples (sold per lb)

Regular price
$2.49
Sale price
$2.49
Regular price
Sold out
Unit price
per 

1lb
Ice Apple

Ice Apples are sold by the pound.  1 unit is equal to one pound not 1 apple. 1lb=~2 apples.

If you've never tried an Ice Apple, you might wonder what it is.   Ice Apples are Fuji apples that are purposely left on the tree until the first frost. This causes the inside of the apple (the water core) to crystallize, resulting in the sweetest, crispest, most delicious apple you've ever tasted!  Just one bite and you'll understand.

Ice Apples are grown exclusively for Al’s.